NOVINKY AKCE JINÉ AKCE VÝCVIK O NÁS ČLENOVÉ ÚSPĚCHY ČLENŮ KONTAKT
INZERCE ČTĚTE SOUTĚŽ GALERIE SPONZOŘI ARCHIV 2010 ARCHIV 2011 ODKAZY


ČTĚTE důležité informace ...
 


Registr psů bez PP

Od 1. 1. 2012 musí být psi bez PP, kteří chtějí skládat zkoušku z výkonu dle NZŘ nebo ZŘ IPO čipováni. Psovod yplní žádost "Zařarení psa do registru psů BPP" uveřejněného na www.msks.cz. V případě psa již očipovaného nalepí anebo vyplní žadatel na žádosti číslo čipu a zašle spolu s dokladem o zaplacení poplatku 250 Kč (zde je již zahrnutý poplatek za doporučené zaslání  "Registračního a výkonnostního průkazu psa bez PP") na sekretariát MSKS, tř. Kpt. Jaroše 35, 602 00 Brno. Jestliže pes nneí čipován, po vyplnění žádosti o "Registraci psa bez PP" nechá psa očipovat u veterinárního lékaře výhradně čipem ISO, lékař potvrdí na žádosti, že provedl očipování psa, uvede číslo čipu a žadatel zašle žádost společně s dokladem o zaplacení stanoveného poplatku 250 Kč na sekretariát MSKS. Na žádosti musí být uvedeno datum narození psa, jestliže to majitel neví, pak provede odhad a tento bude uveden v registraci.

Formuláře: ve wordu doc >>>     docx >>>

Pokud budete chtít s vyplněním žádosti poradit, ozvěte se: sv.zln@centrum.cz nebo 723 111 662.
 


Psincový kašel

Vzhledem k loňskému výraznému výskytu psincového kašle vám přinášíme informace o tomto onemocnění. Pokud navštěvujete kterékoliv z cvičišť nebo se účastníte akcí pro a s pejsky, pak doporučujeme očkování. Prevence je mnohem méně nákladnější než samotná léčba.

Pro infekční kašel psů existuje více možností pojmenování. Nazýváme ho také jako „psincový kašel“ nebo jako „infekční laryngotracheitidu psů“. Psincový proto, že se velice snadno přenáší mezi jednotlivými zvířaty a tím se rychle šíří hlavně v takových zařízeních, kde je chováno více psů najednou. Jsou to např. psí útulky nebo psince pro služební psy v armádě.

Jak už bylo řečeno, psincový kašel je velice infekční. K přenosu dochází kapénkovou infekcí a onemocnění se projeví asi 3 nebo 4 dny po nakažení. Nejvíce nápadným projevem jsou záchvaty kašle a pes může i vykašlávat hleny. Majitelé často nepoznají, že jde o kašel a myslí si, že pes zvrací, nebo že se mu v krku zasekla kost! Z dalších příznaků může pes trpět i výtokem z nosu a očí. Často nemá ani zájem o krmení a je apatický (smutný a bez zájmu o okolí). U některých pejsků se objevuje i zvýšená teplota a zvíře se rychle unaví. Závažnost onemocnění je dána především tím, v jaké kondici pejsek je a jestli nemá sníženou obranyschopnost (např. iné onemocnění, imunosupresivní léky). U psů, kteří jsou jinak zdraví, probíhá infekční laryngotracheitida asi jeden týden a dochází k samovolnému uzdravení. U oslabených jedinců (nemocní, staří nebo naopak mladí psi) ale může být průběh horší a léčba by se neměla zanedbat.

Nemocného pejska necháme v teple a v klidu. Procházky omezíme jen na nutné venčení, aby pes dostatečně odpočíval. K léčbě je možné použít léky proti kašli, tzv. antitusika jako je např. kodein. Používá se ale pouze u psů s vysilujícím kašlem, aby se jim na chvíli ulevilo. Nedoporučuje se dávat léky proti kašli všem psům, protože pak není hlen vykašláván a dochází k jeho hromadění v dýchacích cestách.  Většinou není potřeba použít k léčbě antibiotika. Pokud kašel přetrvává déle než dva týdny, tak je zapotřebí provést další vyšetření a zjistit příčinu.

Otázkou je také očkování proti infekčnímu kašli psů. Vzhledem k tomu, že onemocnění je způsobeno více druhy virů a bakterií a jejich výskyt není každý rok stejný, není očkování proti několika z nich vždy účinné.  Rozhodně tím ale výrazně snížíme možnost onemocnění, a pokud už k němu dojde, tak průběh není zdaleka tak vážný jako u nevakcinovaného psa. Běžně se očkuje proti parainfluenze psů, adenoviru a psince. Dále je možné očkovat psa proti Bordetelle, a to buď v injekci do podkoží, nebo aerosolem do dutiny nosní. Aplikací do nosu je možné očkovat štěňata již ve věku dvou týdnů a jsou chráněna již po 4 dnech. Revakcinace se musí provádět každý rok.

 


Cestování se psy do EU jen s čipy

Podle nařízení EP a Rady (ES) č. 998/2003 bude možné od 3. července 2011 cestovat se psy, kočkami a fretkami do zemí EU jen s čipy. Označení mikročipem provádí veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Do 2. července 2011 je možno cestovat se psy označenými čitelným tetováním nebo PET pasem. Všechna zvířata musí být očkována proti vzteklině. Než odcestujete se zvířetem do zahraničí, ověřte si, zda země do které se chystáte, nevyžaduje další požadavky pro vstup a pobyt zvířat na své území.

Dodatečné požadavky a omezení pro vstup a pobyt zvířat na území některých zemí EU najdete zde  >>>
Cestování se psy do Velké Británie, Irska, Švédska a Malty >>>
Cestování se psy do ostatních členských zemí EU (výjma VB, Švédska, Irska a Malty) >>>
Podrobné informace k cestování se psy a vakcinaci najdete na webových stránkách Státní veterinární správy >>>

 


Pes hlídal po tsunami zraněného kamaráda mezi troskami

Japonské trosky plné zoufalství a slz vydaly i zvířecí příběh se šťastným koncem. Štáb televize Fuji našel mezi rozvalinami psa, který přežil tsunami a několik dní věrně hlídal zraněného psího kamaráda.

http://video.idnes.cz/?idVideo=V110318_111503_tv-zpravy_nav


Útok lidské zrůdy - Pes umíral svázaný do kozelce!  Otřesný případ utýraného křížence NO!
http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/otresne-u-mnichova-hradiste-mrtveho-svazaneho-psa.html


CHRTI V NOUZI

 
V útulku Nádej dúfajú, že povolanie šarhu zanikne

V útulku Nádej dúfajú, že povolanie šarhu zanikne

V novomestskom útulku pre opustených a týraných psíkov zapálili sviečky  v tvare veľkého srdca ako symbol žiadosti na zrušenie povolania šarhov.
 

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Trojročný Falco, štvorročný Azar, osemmesačný Enry, ale aj Dino, Gaston, Craig, Klára, Daren, Einar a mnoho ďalších štvornohých kamarátov našlo posledné útočisko pred vyhladovaním, týraním a takmer istou smrťou v novomestskom útulku Nádej. Na mnohých jedincov potulujúcich sa bezradne po uliciach však môže čakať iný osud. Odchytia ich šarhovia.

Podujatie, do ktorého sa zapojili všetky útulky na území Slovenska, iniciovala Sloboda zvierat. „Akcia je výzvou na zrušenie povolania šarhu v našej republike, ktoré je pre tento národ dosť dehonestujúce. V našom útulku sme sviečky zapálili aj za psíkov, ktorí celý život prežili na reťazi alebo boli utýraní ľuďmi, či nespravodlivo zastrelení poľovníkmi," povedala vedúca útulku Oľga Áčová.



Čítajte viac:
http://trencin.sme.sk/c/5780775/v-utulku-nadej-dufaju-ze-povolanie-sarhu-zanikne.html#ixzz1FHRofWBa

V novomestskom útulku pre opustených a týraných psíkov zapálili sviečky v tvare veľkého srdca ako symbol žiadosti na zrušenie povolania šarhov.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Trojročný Falco, štvorročný Azar, osemmesačný Enry, ale aj Dino, Gaston, Craig, Klára, Daren, Einar a mnoho ďalších štvornohých kamarátov našlo posledné útočisko pred vyhladovaním, týraním a takmer istou smrťou v novomestskom útulku Nádej. Na mnohých jedincov potulujúcich sa bezradne po uliciach však môže čakať iný osud. Odchytia ich šarhovia.
Podujatie, do ktorého sa zapojili všetky útulky na území Slovenska, iniciovala Sloboda zvierat. „Akcia je výzvou na zrušenie povolania šarhu v našej republike, ktoré je pre tento národ dosť dehonestujúce. V našom útulku sme sviečky zapálili aj za psíkov, ktorí celý život prežili na reťazi alebo boli utýraní ľuďmi, či nespravodlivo zastrelení poľovníkmi," povedala vedúca útulku Oľga Áčová.


Celý článek čtěte: http://trencin.sme.sk/c/5780775/v-utulku-nadej-dufaju-ze-povolanie-sarhu-zanikne.html

 


Očkování proti lymské borelióze

Právě je vhodný čas pro očkování vašeho pejska proti lymské borelióze. Tuto nemoc jak na zvířata, tak i na lidi přenášejí převážně klíšťata. U lidí první je prvním varováním této nemoci zarudlé místo v místě kousnutí. U psa nikoliv, naopak si mnohdy ani nevšimnete přisátého parazita, a to zvyšuje riziko přenosu nebezpečných mikroorganizmů nakaženého klíštěte na vašeho psa. Inkubační doba se u psů pohybuje mezi dvěma měsíci do půl roku. Akutními příznaky boreliózy jsou horečka, střídavé pokulhávání, apatie, zvětšené mízní uzliny. U chronických případů pak záněty kloubů a ve vyšším stadiu neurologické poruchy (podobně jako u lidí). Borelióza je vážné onemocnění, léčba je dlouhodobá a není zaručeno, že se časem onemocnění nevrátí. Mějte na paměti, že prevence je vždy méně nákladná než samotná léčba vašeho mazlíka. 

 

 

 Aktualizace: 02.07.2012   Návštěvnost: počítadlo.abz.cz  Email: kynolog@brezolupy.cz